ABD’den sosyal medyayı sınırlayıcı yasa: 14 yaş altına yasak

Sosyal medyanın bağımlılık yapıcı özellikleri ABD’nin Florida eyaletinde önleyici bir yasa imzalanmasına yol açtı. 2025 yılından itibaren 14 yaşından küçüklere sosyal medya yasak olacak. Amerika’nın Florida eyaletinde 14 yaş altı çocukların 1 Ocak 2025’ten itibaren sosyal medya platformlarında hesap oluşturamayacaklarını öngören yeni yasa gereğince, platformlar küçük çocukların hesaplarını silmek zorunda kalacak.

TRT Haber’den Esra Sayın’ın haberine göre aslında ABD’de sosyal medyaya sınırlama getirmek isteyen tek eyalet Florida değil. Utah, Arkansas, Ohio ve Kaliforniya’da da benzer önlemler için yapılan çalışmalar bulunuyor. Ancak Florida’nın yeni yasası şimdiye kadar alınan en kısıtlayıcı karar olarak öne çıkıyor. Ayrıca bu kararın yasa yoluyla alınması da tehlikenin boyutlarına dikkat çekiyor.

Florida’da alınan bu emsal kararın nedenlerini sosyal medyanın toplumsal etkileri konusunda uzman Klinik Psikolog Mehmet Büyükçorak ile konuştuk. Büyükçorak, bu tür kararların daha sağlıklı gençler yetişebilmesi adına alındığını söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x