Bakan Koca’nın teklifini reddetti! İşte ‘fidanların babası’ Şeyhmus Erginoğlu’nun hikayesi

Mardin’i ziyaret eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, valilik ve AK Parti İl Başkanlığı ziyaretinin ardından yapımı süren şehir hastanesi inşaatında incelemelerde bulundu.

Bakan Koca, kentin doğasına katkıda bulunmak amacıyla 20 yılı aşkın süredir kendi imkanlarıyla satın aldığı fidanları diken ve “Şeyhmus Amca” ismiyle tanınan Şeyhmus Erginoğlu ile hastane bahçesinde ağaç dikti.

BAKAN KOCA’DAN EV YAPMA TEKLİFİ

Koca, bahçeyi Erginoğlu’na emanet ederek, “Fidanların babası Şeyhmus amcamız, Allah sizden razı olsun. Şehir Hastanesi’nin ormanını da size emanet ediyoruz. Hem üniversite gençliği, hem hastane çalışanları ve hasta yakınları için geniş bir alanı ağaçlandıralım istedik. Buralar size emanet. Burada istersen 3 odalı, 4 odalı, 2 odalı ne kadar istersen bir ev de yapmak istiyoruz. Ben yapacağım, devletin kesesinden olmaz” dedi.

“EVİM VAR, DEVLETE ZARAR VERMEK İSTEMİYORUM”

Erginoğlu ise Koca’nın teklifini reddederek, “Buraya da bakacağım, oraya da bakacağım. Gece 01.00’de bile kalkıp gidiyorum. Sıhhatim yerinde, 20 kişi bile benim kadar çalışamaz. Benim evim var, devlete zarar vermek istemiyorum. Dualarımız sizinle” diye konuştu.

İŞTE ŞEYHMUS ERGİNOĞLU’NUN HİKAYESİ

Mardin´de, 28 yılda, ilk başlarda kendi imkanlarıyla daha sonra Orman Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle Savurkapı semtindeki çöplük alanı, diktiği 11 binin üzerindeki fidanla yeşillendiren Şeyhmus Erginoğlu, ilerlemiş yaşına rağmen fidan dikimine ve bakımlarına devam ediyor.

DHA’nın haberine göre küçük bir ormana dönüşen 48 dönümlük çöplük alan, şimdilerde kuşların yuva yaptığı, insanların yaz aylarında gölgesinde serinlediği bir alan haline geldi. Çöplük alanı dışındaki yerlerle birlikte 28 yılda, 15 binin üzerinde fidan diken Erginoğlu, gençlere çağrıda bulunarak fidan dikmeleri tavsiyesine bulundu.

Erginoğlu, “Gençlerin en azından bir ağaç dikmelerini tavsiye ediyorum. Mardin ağaçlık alanları kısıtlı olduğundan beraberinde kuraklık da yaşanıyor. Ancak herkes bir ağaç dikse her yer ormanlık alana dönüşür ve ağaçlar yağmuru çeker, kuraklık yaşanmaz. Geçen sene beni Ankara’ya davet etmişlerdi, Türkiye’de en fazla ağaç diken biri olarak ödül verdiler bana” diye konuştu.

“YENİ ALANLARDA AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARINA DEVAM EDECEĞİM”

İlerlemiş yaşına ve bükülen beline rağmen çöplükken küçük bir ormana dönüştürdüğü alanın düzenli olarak bakımını yaptığını söyleyen Erginoğlu, “Gönüllü olarak 12-13 yıl önce hep buraya ağaç dikmekle uğraştım. Buraya bağlı olan kayıp çeşmeyi de açtırarak bu ormanlık alana akmasını sağladım. Kendim de her gün buraya gelip sulamasını yapıyorum. Bazen gündüz geliyorum bazen de akşamları.

Bazı ağaçların bakımlarını da yapıyorum. 2 bin 250 kayısı ağacı, 60 tane ceviz ağacı, 200 tane de zeytin ağacıyla birlikte burada çeşit çeşit ağaçlar bulunmaktadır. Halen ağaç dikmeye devam ediyorum. Mardin´in farklı farklı yerlerinde binlerce ağaç diktim. Bazı çöl alanlara ve hazine arazilerine 1 tona yakın palamut attım ağaçlanması için. Palamut biraz geç çıkıyor ama çıktığı zamanda ömürlüktür. Yeni alanlarda ağaçlandırma çalışmasına devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

MEMURLUK TEKLİF EDİLDİ, KABUL ETMEDİ

Ağaçların da insanlar gibi canlı olduğunu kaydeden Erginoğlu, şunları söyledi:

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x