Deniz Çoban, sızan MHK toplantısını değerlendirdi! Hugh Dallas’ın gerginliğinin sebebi ortaya çıktı

TFF, görüntüleri sızdırılan Galatasaray-Antalyaspor maçının MHK toplantısının ardından 1 Mart 2024’te yapılan söz konusu MHK Eğitim Toplantısı’nın tamamını yayınlamıştı.

Görüntülerde Galatasaray-Antalyaspor maçının yanı sıra Fenerbahçe-Kasımpaşa maçı da yer alıyordu.

TFF Hakem Eğitimi Danışmanı Hugh Dallas ile hakemler arasındaki görüşmeler gündemde yer alırken eski hakem Deniz Çoban, Fanatik’te görüntüleri değerlendirdi.

Deniz Çoban’ın açıklamaları şu şekilde:

Öncelikle şunu belirtmeliyim. Değil Türkiye’de, tüm dünyada üst düzey hakem seminerlerinde kritik pozisyonlar masaya yatırılırken; otorite hakeme söz verilir, hakem kararı verirken ne düşündüğünü, bu kararı neden verdiğini anlatır, sonrasında otorite fikrini söyler. Hakem haklı bulur ya da bulunmaz. Bugüne kadar birçok hakem, eğitimlerde hatalarını kabul etmiştir. Dolayısıyla geneldeki fotoğraf hakemliğin ve bir seminer planının olağan akışına uygun görünüyor.

‘AŞIRI GERGİN VE SUÇLAYICI TAVIRLAR’

Ancak görüntülerde beni rahatsız eden konu, Hugh Dallas’ın aşırı gergin ve suçlayıcı tavırları oldu. “Cesaretiniz yoksa MHK’ye söyleyin ve maçlara çıkmayın!” gibi bir eğitimcinin kullanmaması gereken sözleri kullanmış. Derse girişinden anlaşılıyor ki, Tolga Özkalfa’nın görevden alınmasına içerlemiş. Bunu duygularına yansıtıyor ve bu durumdan hata yapan hakemleri sorumlu tutuyor.

‘KENDİLERİNİ İFADE ETMEKTEN ÇOK UZAKLAR’

Hakemlerin tutumları ve söyledikleri ise başlı başına bugünkü hakem sorununu ortaya koyuyor. Kendilerini ifade etmekten çok uzaklar. Sahada verdikleri karara ikna edici bir savunma yapamıyorlar. Kararlarını savunmadıkları gibi kısa yoldan “Hata yaptım!” diyerek kurtulmayı tercih ediyorlar. “Hatırlayamadım! Hatırlamaya çalışıyorum! Hissiyatım öyleydi, ele geldiğini düşündüm, şimdi ele temas göremiyorum!” gibi izahı pek mümkün olmayan cümleler kuruyorlar. Benim bu yaşananlardan anladığım; MHK, hakemler ve hakemi eğitenler de ipin ucunu çoktan kaçırmış… Zaten hakemlerle ilgili ciddi bir güven problemi vardı, bu yaşananlar o güvensizliği zirveye taşıdı.

Söz konusu iki maçta görev yapan 4 hakemin 3’ü sonraki haftalarda görev aldı. Sadece VAR Erkan Engin görev alamadı. MHK’ye göre şu ana kadar tek suçlu o görünüyor. Yaşananları anlamlandırmak çok güç… Bundan sonra olanları öngörmek pek mümkün değil. Yarın sabah ne ile uyanacağımızı bile kestiremiyoruz.

Bir diğer konu da görüntüleri kimin sızdırdığı konusu… Bunu yapan bir hakemse ya da TFF içinden biriyse bulunmalı ve gereken yapılmalı. Şu anda seminere katılan tüm katılımcılar ve MHK’nin Hakem İşleri Müdürlüğü çalışanları olayın faili durumda. Kimin yapmış olabileceği konusunda bir fikrim yok ama TFF’nin bu olayı aydınlatacak gücü var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x