Erdoğan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na Muhsin Şentürk’ü atadı

T24 Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına, Can Atalay kararına imza atan Yargıtay 3. Ceza Daire’nin Başkanı Muhsin Şentürk atadı. Şentürk’ün, 25 Mart’tan beri aday olduğu Yargıtay Başkanlığı seçiminden Erdoğan’ın ricasıyla çekildiği iddia ediliyordu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin‘in görev süresinin dolacak olması nedeniyle, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca yapılan ve 8 adayın katıldığı seçim sonucu, Yaşar Şimşek 86, Muhsin Şentürk 77, Hakan Yüksel 56, Mustafa Erol 33, Yusuf Kuzu ise 31 oy alarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı adayı olarak belirlenmişti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın 15 gün içinde adaylardan birini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı olarak seçmesi bekleniyordu. 

Erdoğan’ın atama kararı bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına, Can Atalay kararına imza atan Yargıtay 3. Ceza Daire Başkanı Muhsin Şentürk atadı. 

Şentürk, yaş haddinden emekliye ayrılmazsa 4 yıl görev yapacak.

“Erdoğan’ın ricasıyla adaylıktan çekildiği” iddiası

Şentürk, mevcut Başkan Mehmet Akarca‘nın görev süresinin dolması nedeniyle 25 Mart’ta başlayan Yargıtay Başkanlığı seçiminde aday olmuştu. Başkanlık seçimlerinin toplam 35 tur oylamasında hiçbir aday seçilme yeterliliğini sağlayamadı. Ancak Şentürk, neredeyse iki ay boyunca süren seçimin 13 Mayıs’ta yapılacak oylamasında adaylıktan çekileceğini duyurdu. En son yapılan 35’inci tur oylamada 105 oy alan Şentürk’ün, mevcut Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’yı destekleyeceği öğrenildi.

Seçimin Mehmet Akarca ile Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez arasında geçen 36 turunda ise Akarca yeterli oyu alamadı ve Kerkez yeni Yargıtay Başkanı seçildi. 

Şentürk, adaylıktan çekilmesiyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Süreçte oluşan tıkanmanın giderilmesi ve Yargıtayımızın kurumsal itibarının korunması amacıyla Birinci Başkanlık adaylığından çekiliyorum. Bu süreçte şahsıma gösterilen teveccüh ve verilen destek dolayısıyla Genel Kurul’umuzun tüm üyelerine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Yine yaptığım değerlendirme sonucunda 13.05.2024 tarihinde yapılacak olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçiminde aday olduğumu yüksek takdirlerinize arz eder, kıymetli desteklerinizi istirham eder, selam ve saygılarımı sunarım” açıklaması yaptı. 

Bahçeli’nin sürpriz Erdoğan ziyareti

Şentürk’ün adaylıktan çekileceğini duyurduğu gün sürpriz bir gelişme daha yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile en son 29 Nisan’da bir araya gelen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bu görüşmeden 11 gün sonra Erdoğan’ı Külliye’de ziyaret etti. İki lider arasındaki görüşmede, Şentürk’ün Erdoğan’ın ricasıyla adaylıktan çekilmesinin de görüşüldüğü öne sürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x