İslam Memiş tek tek açıkladı: Yeni haftada kimler kaybedecek?

İslam Memiş, finansal analist olarak yeni haftaya ilişkin öngörülerini paylaştı ve yüksek enflasyonun etkilerini değerlendirdi. Memiş’e göre, döviz ve altın talebinde azalma yaşanmış olmasına rağmen, bu durumun yastık altı için geçerli olmadığını belirtti. Talep azalmasının nedenleri arasında mevduat faizine olan talep, ev veya araç alımları için Türk Lirası’na dönüş ve bayram tatili dolayısıyla nakit ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Ayrıca, Memiş’in dikkat çektiği bir konu ise serbest piyasalardaki döviz kurları ile resmi kur arasındaki farkın daralmasıydı. Önceki dönemde doların serbest piyasada resmi kura göre daha yüksek olduğunu ancak son haftalarda bu farkın azaldığını belirtti. İthalat yasağının kalkmasıyla altının da benzer bir seyir izleyebileceğini dile getirdi.

Memiş, enflasyonun yüksek olduğu ortamlarda kimse kazanmadığını ve fiyatların gerilemesiyle herkesin gerçek kazancının ortaya çıktığını ifade etti. Altın piyasasında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarının etkili olabileceğini ve altın fiyatlarını etkileyebileceğini söyledi.

Son olarak, Altın ithalatındaki yasakların devam etmesi nedeniyle Türkiye’de altın kaçakçılığı ve kargaşa havasının oluştuğunu belirten Memiş, ithalat yasağının kalkmasıyla piyasada daha dengeli bir durumun oluşabileceğini ve altın fiyatlarındaki farklılığın ortadan kalkacağını öngördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x